tel: 669 669 325 email: kontakt@psychoterapiarodzinipar.pl

Terapia par/Terapia małżeństw / Gabinet Psychoterapii Rodzin i Par -Aneta Pielas

Terapia par/Terapia małżeństw Na czym polega terapia pary/małżeńska?

Na terapię zwykle zgłaszają się pary będące w związkach partnerskich lub małżeńskich doświadczające trudności pomiędzy sobą związanych m.in. z kryzysami, konfliktami, brakiem bliskości emocjonalnej. Gdy dotychczasowe próby poradzenia sobie z problemem nie powiodły się, pojawia się myśl o terapii pary. Wraz z tą myślą pojawia się też wiele pytań czym właściwie jest ta terapia?  na czym polega? co będziemy musieli tam robić? Czasami pojawiają się wątpliwości, czemu ma pomóc skoro dotychczasowe sposoby poradzenia sobie z problemem nie zadziałały? Decyzja o terapii podyktowana jest zazwyczaj chęcią ratowania związku lub poprawy relacji, dlatego obok wątpliwości pojawia się też nadzieja, że może terapia pomoże poukładać wspólne sprawy. Choć partnerzy często nie zgadzają się w wielu kwestiach, to oboje zazwyczaj są zgodni, co do tego, że oczekują zmiany, ale zmiany te budzą również wiele lęku, gdyż zwykle widzą to tak, że to, ta druga osoba ma się zmienić, żeby było dobrze.  W terapii pary czy terapii małżeńskiej koncentrujemy się na tym, co jest pomiędzy nimi, co tworzą wspólnie. Można powiedzieć, że pacjentem w terapii jest para oraz relacja między partnerami.

Terapię par poprzedzają konsultacje, czyli spotkanie pary z terapeutą, służą one poznaniu się, rozpoznaniu trudności, z którymi przychodzi para. Każda z osób ma możliwość opowiedzenia, co dla niego jest kłopotem, trudnością. Terapeuta stara się zrozumieć, na czym polega problem pary, skąd pochodzi i jaka forma pomocy byłaby dla tych osób najlepsza. Tak, jak konsultacja, tak i terapia polega na rozmowie. Osoby podczas konsultacji mają możliwość doświadczyć, kim jest terapeuta, jak reaguje na sprawy poruszane podczas spotkania. Konsultacje są czasem, gdy partnerzy decydują czy taka forma pomocy może być dla nich pomocna i czy chcą wejść w proces terapii. Terapeuta dzięki konsultacjom ma możliwość przyjrzenia się trudnością pary i zaproponowania odpowiedniej formy pomocy. Konsultacje służą również ustaleniu zasad terapii tj. częstotliwość spotkań, czas trwania sesji, płatność.

Terapia polega na rozmowie o bieżących sprawach, trudnościach oraz sposobach reagowania na nie, jak również o wcześniejszych doświadczeniach czy historii rodzinnej małżonków. Wynika, to z przekonania, że to jak wchodziliśmy w nasze wcześniejsze relacje wpływa na to, jak to się dzieje w dalszym życiu. Podczas terapii przyglądamy się wzorcom i doświadczeniom, jakie partnerzy wynieśli ze swoich rodzinnych domów oraz ich wpływowi na codzienne zachowania i oczekiwania w stosunku do partnera. Psychoterapia umożliwia rozpoznanie powtarzalnych, nieświadomych wzorów relacji, motywów wyboru partnera oraz sposobów, w jaki partnerzy radzą sobie z napięciem i konfliktami. Terapeuta pomaga parze w uświadomieniu mechanizmów i wzorców emocjonalnych działających w relacji. Zadaniem terapeuty jest pomoc parze w lepszym rozumieniu siebie nawzajem.

Terapia pary jest z pewnością dużym wysiłkiem i wymaga odwagi w otwartym mierzeniu się z trudnościami. Gdzieś na tej trudnej drodze partnerzy odkrywają siebie i tę drugą osobę. Odkrycie doświadczenia bezradności wobec swoich wyobrażeń o parterze, a tego, kim on jest, nie jest łatwe, ale trud ten się opłaca, bo nagrodą może być bliskość i pokonanie kryzysu.

  • Kontakt

    Gabinet Psychoterapii Rodzin i Par
    Aneta Pielas
    ul. Plac Konstytucji 3 Maja 8a lok. 5 26-600 Radom

    tel.: 669 669 325
     

    czytaj więcej

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej